Menu Close

STRAIPSNIS: Trumpas liežuvio pasaitėlis

Trumpas liežuvio pasaitėlis – tai įgimta anomalija. Trumpas pasaitėlis riboja liežuvio galiuko judesius. Pasitaiko atvejų, kad liežuvio pasaitėlis visiškai suaugęs su burnos dugno raumenimis.
Trumpas liežuvio pasaitėlis kūdikystės periodu gali sąlygoti čiulpimo, rijimo sutrikimus, kūdikis negali normaliai žįsti. Trumpas pasaitėkis būdingas daugeliui kūdikių, bet 2-3 metų amžiaus vaikams, augant alveolinei ataugai ir dygstant dantimd, tampa ilgesnis. Tad pasaitėlio pakirpimas (frenotomija) kūdikystės laikotarpiu būtinas tik tais atvejais, kai kūdikis negali čiulpti, ryti. Dažnai, pakirpus pasaitėlį iki 1 metų, vėliau tenka atlikti ir sudėtingesnę operaciją – pasaitėlio plastiką (frenektomiją)
Vyresnio amžiaus vaikams trumpas liežuvio pasaitėlis gali trukdyti taisyklingai kalbėti. Trumpas liežuvio pasaitėlis riboja liežuvio pakėlimą, dėl to vaikas gali netaisyklingai tarti kai kuriuos garsus – š, ž, č, r, l, kartais ir s, z, c.
Svarbu atsiminti, kad garsų tarimo sutrikimą gali lemti ir kitos priežastys: netaisyklingas sąkandis, neurologinės priežastys, kurtumas ar neprigirdėjimas, psichinė vaiko būklė, protinis atsilikimas, įgimtas gomurio nesuaugimas ir kt.
Normaliai vystytis kalbai turi įtakos kramtymo, rijimo, čiulpimo, kvėpavimo funkcijos, socialiniai veiksniai, motinos ir vaiko ryšys, vaiko bendra sveikatos būklė. Kalbėjimo pradžiai pasaitėlio ilgis įtakos neturi. Todėl tėvų nerimas dėl to, kad vaikas ilgai nepradeda kalbėti, neturi būti pagrindas operacijai. Vėlyvas kalbėjimo pradžios laikas ir kūdikiška kalba dažniausiai yra mažesnės vaiko emocinės brandos išraiška.
Esant kalbos sutrikimams vaikas pirmiausiai turėtų pradėti lankytis pas logopedą, mokytis tarti garsus teisingai, atlikti artikuliacinę mankštą, tokiu būdu mėginti atstatyti liežuvio funkciją ir judrumą. Garsų tarimo pagerėjimo galima tikėtis per šešis mėnesius ar net vienerius metus. Tik tuo atveju, jei nėra rezultatų, praktiškai įsitikinama, kad tikrai tarti garsus trukdo trumpas liežuvio pasaitėlis, turi būti atlikta jo plastika. Frenektomiją rekomenduojama atlikti 3-5 metų vaikams.
Po operacijos rekomenduojama judinti liežuvį. Po septynių, dešimties dienų rekomenduojami pratimai liežuvio funkcijai atstatyti. Jie atliekami 2-3 kartus per dieną apie dvi savaites. Toliau būtina tęsti logopedinius užsiėmimus.
Parengė logopedė Ramunė Kišonienė

 

Skip to content